Andalusia
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Choroby

Go down 
AutorWiadomość
Ragnarr Blóðørn
Król
Król
Ragnarr Blóðørn


Liczba postów : 222
Join date : 24/11/2016

Dane Postaci
Energia:
Choroby               Left_bar_bleue86/105Choroby               Empty_bar_bleue  (86/105)

Choroby               Empty
PisanieTemat: Choroby    Choroby               EmptySob Gru 10, 2016 7:01 pm

PRZEZIĘBIENIE

Objawy: W początkowym stadium dreszcze, potem lekki katar, ból gardła i w okolicach skroni. Następnie silny nieżyt nosa oraz uczucie "drapania" w gardle, silne pulsowanie w okolicach skroni, ból głowy. Końcowym stadium jest gorączka. Jeśli zignorujemy objawy, przeziębienie może przerodzić się w grypę lub zapalenie płuc. Odpowiednio leczone, trwa maksymalnie tydzień.
Przebieg leczenia: Chorobę najłatwiej wyleczyć w stadium pierwszym. Choremu można podawać różnorakie herbatki ziołowe, okłady oraz napary. Zaleca się nie narażać na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, deszcz lub mróz. Gdy wystąpi gorączka, chory nie powinien wychodzić w ogóle na zewnątrz, równocześnie powinien być pod stałą opieką.
Sposób zarażenia: Kontakt ze zwierzęciem zarażonym, przebywanie w zbyt chłodnym lub nawet zbyt gorącym klimacie, wysiłek ponad siły.




GRYPA

Objawy: Nieżyt nosa, silne dreszcze, uczucie zima, ból gardła i głowy, gorączka. W każdym stadium objawy nasilają się. Nieleczona grypa najczęściej kończy się śmiercią - u źrebiąt do dwóch tygodni od zignorowania objawów, a u dorosłych koni do czterech tygodni od zignorowania objawów.
Przebieg leczenia: Identyczny, jak w wypadku przeziębienia, ale tylko w stadium początkowym. Jeśli jest to już kres wytrzymałości osobnika zarażonego, jedynym wyjściem może być zioło - Grypne Ziele. Ono jako jedyne jest w stanie wyleczyć, umierającego już, osobnika, aczkolwiek nie gwarantuje efektów.
Sposób zarażenia: Kontakt ze zwierzęciem zarażonym, narażanie się na groźne czynniki zewnętrzne (silna ulewa, mocny wiatr, mróz) oraz zbyt wielki wysiłek. Nieleczone przeziębienie po dwóch tygodniach przeradza się w grypę.



ZAPALENIE PŁUC

Objawy: Identyczne, jak w wypadku przeziębienia. Dodatkowo zaobserwujemy duszności, przyspieszenie tętna i bicia serca, bardzo wysoką gorączkę. Po tygodniu od zignorowania objawów umiera źrebię, a po dwóch tygodniach od zignorowania objawów umiera dorosły koń.
Przebieg leczenia: Dokładnie taki sam, jak w wypadku przeziębienia. Chory powinien być pod stałą opieką. Jednakże, w wypadku zapalenia, trzeba podawać konieczną herbatę z Grypnego Ziela.
Sposób zarażenia: Kontakt z zarażonym, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, mróz, długie przebywanie na zewnątrz podczas mocnej ulewy. Przeziębienie przeradza się po dwóch tygodniach w zapalenie płuc.



ZOŁZY
Objawy: Koń traci apetyt, posiada osowiały wygląd, przyspieszony oddech i bicie serca, kaszel oraz nieżyt nosa, wysoka temperatura ciała. Najczęściej na chorobę zapadają konie młode, w tym także źrebaki. W drugim stadium zaczyna się wysięk z nosa. Następnie występują problemy z przełykaniem, obrzęk węzłów chłonnych. Po tygodniu lub dwóch od zignorowania objawów, węzły chłonne pękają.
Przebieg leczenia: Aby wyleczyć zołzy, dwa razy na dzień trzeba żuć liście Mniszka Lekarskiego. Tylko to jest w stanie pomóc. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie chorego.
Sposób zarażenia: Kontakt ze zwierzęciem zarażonym, kontakt z wydzieliną zarażonego, pokarm dotknięty chorobą.



TĘŻEC
Objawy: Nadmierny, nieprawidłowy (spastyczny) skurcz mięśni w okolicy kończyn i zranienia. Rozdęte nozdrza oraz wytrzeszczone oczy. W bardziej zaawansowanym stadium wypadnięcie trzeciej powieki, nadstawione uszy, skurcz mięśni i żwaczy. W miarę postępu choroby dochodzi do skurczy kolejnych partii mięśni, w tym również mięśni zwieraczy, co uniemożliwia zwierzęciu oddawanie moczu i kału. Chore konie pomimo zachowanego apetytu nie są w stanie jeść, ani pić z powodu nadmiernie zaciśniętych zębów, spowodowanych skurczem mięśni żwaczy lub porażenia przełyku. Często ślinią się. Stają się nadwrażliwe na bodźce słuchowe i wzrokowe. Przyjmują pozycję kozła gimnastycznego(przednie kończyny mocno wyprostowane i wysunięte do przodu).
Sposób leczenia: Szanse na wyleczenie zależą od czujności i czasu, jaki minie od wystąpienia pierwszych objawów do wezwania uzdrowiciela (im wyższa ranga, tym wyższe prawdopodobieństwo na wyleczenie). Toksyna tężca wiąże się z komórkami w sposób nieodwracalny, dlatego szybkie unieszkodliwienie niezwiązanej jeszcze toksyny zwiększa szansę na przeżycie konia. Poza podaniem antytoksyny leczenie polega na dokładnym oczyszczeniu rany, nawadnianiu i odżywianiu. Ważne jest zapewnienie spokoju umieszczając je w cichym i ciemnym pomieszczeniu, co zapobiegnie samookaleczeniom. Wskazane jest zapewnienie ciągłej opieki nad chorym.
Sposób zarażenia: Choroba zakaźna powstająca w wyniku głębokich ran, które poprzez szybkie zagojenie na powierzchni w środku stwarzają beztlenowe środowisko dla laseczek tężca co wywołuje stan zapalny u konia. Bakteria może wniknąć również do organizmu drogą pokarmową, w przypadku, gdy uszkodzona jest błona śluzowa jamy ustnej.




KULAWIZNA

Objawy: Istnieją dwa główne rodzaje kulawizny. Przy kulawiźnie ostrej koń nie jest w stanie postawić nogi na ziemi. Przy kulawiźnie łagodniejszej koń chodzi, ale utyka. Kulawizna może być także niewyraźna i możliwa do rozpoznania jedynie przez medyka.
Sposób leczenia: W przypadku zauważenia przez konia kulawizny, należy wezwać medyka. Należy pamiętać, że do postawienia właściwej diagnozy, medyk musi mieć możliwość zaobserwowania problemu, dlatego np. nie należy tuż przed jego przybyciem uśmierzać bólu konia czy stosować środków przeciwzapalnych. Diagnozę mogą ułatwić informacje o okolicznościach nabycia choroby.
Sposób zarażenia: Nadmierny wysiłek, nieodpowiednie pożywienie, Urazy, infekcje zaburzenia pracy układu nerwowego konia, zaburzenia krążenia.
Powrót do góry Go down
https://andalusia.forumpolish.com
 
Choroby
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Andalusia  :: Początek :: ABC-
Skocz do: